عنوان پروژه: انجام خدمات مشاوره مطالعات مدل‌سازی تجمعی انتشار آلاینده سایت پتروشیمی بدر شرق
کارفرما: شرکت پترو عمران مکران
محل اجرای پروژه: چابهار
حوزه تخصصی پروژه: مدل‌سازی آلودگی هوا
وضعیت پروژه: تکمیل-1397
مدل‌سازی انتشار آلاینده پتروشیمی بدر شرق

پروژه‌های دیگر

به دلیل افزایش اثرات ناشی از فعالیت­هاي بشري و تقاضاي افراد جامعه براي زندگی بهتر، امروزه به سیستم‌هاي کنترل و مدیریت آلودگی هواي موثرتري نیاز است. براي دستیابی به یک سیستم مدیریتی جامع در بخش آلودگی هوا نیاز است تا همه جوانب و ابزارهاي آن به خوبی شناخته شوند و نقش این ابزارها در کل سیستم مدیریتی به خصوص در صنعت نیروگاهی کشور تعیین شود.

یکی از مهم‌ترین ابزارها در بررسی اثرات منابع آلاینده و پایش آلودگی هوا و همچنین محاسبه پراکنش آلاینده‌ها در کشور، استفاده از مدل‌سازی آلودگی هوا می‌باشد. از مدل‌های آلودگی هوا می‌توان در اهداف وسیعی از جمله بررسی اثربخشی استراتژی‌ها و راه‌کارهای کنترل و کاهش آلودگی هوا و همچنین پیش‌بینی‌های آلودگی هوا استفاده کرد. شناخت مسائلی مانند آلودگی هوا به خاطر وابستگی به متغیرهای متعدد مثل زمان و سیستم­های پیچیده هواشناسی، دستخوش تغییرات شیمیایی و فیزیکی می‌شوند که با تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی و تجربی غیر ممکن است. مدل‌سازی آلودگی هوا به ما کمک می‌کند که مشخصه‌های اصلی آلودگی هوا را درک کنیم، میزان غلظت و توزیع آلاینده‌ها را پیش‌بینی کنیم و از آنها در مدیریت استفاده کنیم.

می­توان اینگونه بیان نمود که مدیریت جامع آلودگی­هوا از اولویت­های اساسی کشور برای کاهش آلاینده­ها و اثرات مخرب محیط­زیستی است که مدل­سازی آلودگی هوا نقش کلیدی در آن دارد و ملزومات اجرای آن وجود داده­های مربوط به میزان بودجه و بار آلودگی و وجود داده­های پایش شده برای صحه­گذاری آن می­باشد و همچنین مدل­سازی آلودگی هوا نقش اساسی در تدوین استراتژی کنترل آلودگی هوا دارد به طوری که با استفاده از مدل­سازی آلودگی هوا می­توان نقاط بحرانی را تعیین نمود و در تدوین استراتژی­ها و برنامه­ریزی­ها به این نقاط توجه ویژه نمود.

از طرف دیگر می­توان برخی از استراتژی­ها را قبل از اجرای گران آنها با مدل­سازی آزمایش نمود. شکل زیر اجزای یک سیستم مدیریت آلودگی هوا و ارتباط آنها با یکدیگر را نشان می­دهد. همچنین برای تاکید بر ضرورت انجام طرح و در مقایسه با پایش آلودگی هوا، بایستی بگوییم که پایش آلودگی هوا امری ضروری و لازم می­باشد اما کافی نیست، زیرا داده­های پایش شده نشان­دهنده دنیای واقعی نیستند چراکه مقیاس­های زمانی و مکانی به اندازه­ای نیست که بیانی از دنیای واقعی باشند. برای تکمیل داده­های پایش شده نیاز به یک مدل­سازی مناسب می­باشد تا بتواند مقیاس­هایی که داده­های سنجش­شده قادر به بیان آنها نمی­باشد را تفسیر نماید.

مدل‌سازی تجمعی انتشار آلاینده
مدل‌سازی تجمعی انتشار آلاینده

شرکت مهندسان مشاور آرین ستاک اندیش

محیط زیست برای ما
ما برای محیط زیست

شرکت مهندسین مشاور آرین ستاک اندیش با بیش از 12 سال سابقه در زمینه مهندسی محیط‌زیست و انرژی، با کادری متخصص و مجرب در حوزه‌ی پایش زیست‌محیطی آلاینده‌های صنایع مختلف آمادگی همکاری کامل در پروژه‌های مربوط به پایش زیست‌محیطی را با تمامی صنایع کشور داشته و پیشاپیش از اعتماد و حسن انتخاب شما سپاس‌گزار است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + هجده =